2016-01-20 zadanie domowe

0. Upewnij się, że w aktualnej wersji strony wyświetlamy stronę główną przy braku parametru p w REQUEŚCIE (GET), stronę określoną przez parametr p, gdy jest on podany (http://theatre.localhost?p=nazwa_strony) i strona istnieje oraz 404.php w przeciwnym wypadku.
Aktualnie kod jest OK, tylko niestety jak wpisze się np http://theare.localhots/blabla to pokazuje błąd serwera 404 i stronę serwerową 404. nie wiem jak zrobić, żeby pokazał naszą 404, bo nie wiem jak zrobić, żeby wyświetlił cokolwiek kiedy nie ma p….
1. Na serwerze mogą znaleźć się dodatkowe pliki, na których dołączenie nie chcemy pozwolić. Aktualna architektura jednak pozwala użytkownikowi podać np. http://theatre.localhost?p=ścieżka_do_niedozwolonego_pliku i zainclude’uje ten plik, gdy tylko ścieżka będzie poprawna. Aby na to nie pozwolić, musimy zdefiniować, jakie nazwy stron są dozwolone. Rozwiń nasz kod o takie sprawdzenie. Niech lista dozwolonych nazw stron będzie prostą tablicą umieszczoną na początku kodu php w pliku index.php. Przetestuj poprawność rozwiązania tworząc dodatkowe pliki php w odpowiednim miejscu. Np. jeśli odpowiednio stworzysz plik dont-touch.php, w tej chwili będzie można go uruchomić poprzez http://theatre.localhost?p=dont-touch, a po wprowadzeniu zmiany ma nie być można, zamiast niego wyświetlić ma się 404.php. Uwaga: 404 jako nazwa strony nie ma znajdować się w omawianej tablicy.
2a. Zamień tablicę, którą utworzysz w zadaniu nr 1 na tablicę asocjacyjną złożoną z par: nazwa_strony_jako_parametr_p => nazwa_strony_do_wyświetlenia_w_menu. Odpowiednio przekształć pozostały kod z zadania nr 1, sprawdź, czy wszystko działa poprawnie. Przyda się funkcja: http://php.net/manual/en/function.array-key-exists.php
2b. Przebuduj menu tak, by korzystało z owej tablicy asocjacyjnej, linki w menu mają wskazywać na URLe korzystające z parametru p będącego kluczem w tablicy, a wyświeltać dla danego URLa ma się wartość dla owego klucza (zdefiniowana nazwa strony do wyświetlenia w menu)
3. Stwórz klasę CSS, która wyróżni w dowolny, wybrany przez Ciebie sposób, aktualnie aktywny link w menu, odpowiadający stronie, na której jesteśmy (dla 404 żaden), czyli po kliknięciu na link w menu przenosimy się na odpowiednią stronę, i link, który kliknęliśmy jest wyróżniony, a pozostałe nie są.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s